D38999/26ME26JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26JE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
E
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
26
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26ME26JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26JE Overview
D38999/26ME26JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26JE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER