D38999/26ME26JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
26
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
D
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
26
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26ME26JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26JD Overview
D38999/26ME26JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER