D38999/26ME26JD
Mfr.Part #
D38999/26ME26JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Shielded
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
No
Empty Shell :
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26ME26JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26JD Overview
D38999/26ME26JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER