D38999/26ME26JC
Mfr.Part #
D38999/26ME26JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26ME26JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ME26JC Overview
D38999/26ME26JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ME26JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ME26JC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER