D38999/26ME26JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26ME26JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Composite
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Shell Size - Insert :
17-26
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug Housing
Threaded
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
26
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26JA-LC Overview
D38999/26ME26JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26JA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT