D38999/26ME26JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT PLUG
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
E
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Type :
Solid
Published :
2009
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
17-26
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26ME26JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ME26JA Overview
D38999/26ME26JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER