D38999/26ME26HE
Mfr.Part #
D38999/26ME26HE
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
E
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Published :
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26ME26HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26HE Overview
D38999/26ME26HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER