D38999/26ME26HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
26
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
E
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26ME26HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26ME26HE Overview
D38999/26ME26HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER