D38999/26ME26HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Empty Shell :
No
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
17-26
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26ME26HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26HD Overview
D38999/26ME26HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER