D38999/26ME26HD
Mfr.Part #
D38999/26ME26HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
17-26
HTS Code :
26
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
Published :
2001
Datasheets
D38999/26ME26HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ME26HD Overview
D38999/26ME26HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER