D38999/26ME26HC
Mfr.Part #
D38999/26ME26HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
C
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Number of Pins :
20
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
26
Published :
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26ME26HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ME26HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26ME26HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER