D38999/26ME26HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26HB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
26
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Empty Shell :
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
E
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
D38999/26ME26HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ME26HB Overview
D38999/26ME26HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER