D38999/26ME26BN
Mfr.Part #
D38999/26ME26BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielded
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
26
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
26
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Published :
Plating :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/26ME26BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BN Overview
D38999/26ME26BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT