D38999/26ME26BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
26
Contact Size :
20
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26ME26BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BN Overview
D38999/26ME26BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT