D38999/26ME26BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26BN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Published :
Pbfree Code :
No
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
E
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
26
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
26
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26ME26BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BN Overview
D38999/26ME26BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT