D38999/26ME26BE
Mfr.Part #
D38999/26ME26BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
SVHC :
yes
EU RoHS :
Compliant
Mating Cycle (Cycles) :
500
Polarization :
E
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Product Length (mm) :
31
Shell Material :
Composite
ECCN (US) :
EAR99
Body Orientation :
Straight
Less Contact :
PPAP :
No
Insulation Resistance (MOhm) :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Ports :
1
Number of Terminals :
26
Wire Size (AWG) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Military Standard Series :
Series III
Gender :
PL
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Contact Plating :
Gold
Mounting :
Cable Mount
Termination Method :
Crimp
Shell Plating :
Nickel
Mating Style :
Threaded
Contact Gender :
SKT
Shell Size / Insert Arrangement :
Type :
Circular
Number of Contacts :
26
Product Diameter (mm) :
35.7
Automotive :
No
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Datasheets
D38999/26ME26BE
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT