D38999/26ME26BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Published :
2001
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
E
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Shell Material :
Composite
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Number of Positions :
26
Datasheets
D38999/26ME26BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BB Overview
D38999/26ME26BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT