D38999/26ME26BB
Mfr.Part #
D38999/26ME26BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
No
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Published :
2001
Pbfree Code :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Size, MIL :
E
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26ME26BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BB Overview
D38999/26ME26BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT