D38999/26ME26BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Size, MIL :
E
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
17-26
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26ME26BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BB Overview
D38999/26ME26BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT