D38999/26ME26BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT PLUG
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Published :
2001
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
E
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Pbfree Code :
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
26
Contact Size :
20
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26ME26BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BB Overview
D38999/26ME26BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT