D38999/26ME26BA
Mfr.Part #
D38999/26ME26BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
E
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26ME26BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BA Overview
D38999/26ME26BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT