D38999/26ME26BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Total Number of Contacts :
26
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
E
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/26ME26BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26BA Overview
D38999/26ME26BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT