D38999/26ME26AE
Mfr.Part #
D38999/26ME26AE
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
PL
Military Standard :
MIL-DTL-38999
SVHC :
yes
Number of Terminals :
26
ECCN (US) :
EAR99
Insulation Resistance (MOhm) :
Wire Size (AWG) :
EU RoHS :
Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Automotive :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Body Orientation :
Straight
Number of Contacts :
26
PPAP :
No
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Mating Cycle (Cycles) :
500
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size / Insert Arrangement :
Mating Style :
Composite
Product Length (mm) :
31
Polarization :
E
Mounting :
Cable Mount
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Pin
Type :
Circular
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Number of Ports :
1
Shell Plating :
Nickel
Termination Method :
Crimp
Military Standard Series :
Series III
Product Diameter (mm) :
35.7
Less Contact :
Datasheets
D38999/26ME26AE
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT