D38999/26ME26AB
Mfr.Part #
D38999/26ME26AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
17-26
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2006
IEC Conformance :
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
E
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26ME26AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ME26AB Overview
D38999/26ME26AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ME26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ME26AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT