D38999/26ME26AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size :
E
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Published :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
26
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Number of Contacts :
26
Shell Size, MIL :
E
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Coupling Type :
Threaded
Shell Finish :
NICKEL PLATED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Orientation :
A
Mounting Feature :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Body Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
CABLE
REACH SVHC :
Unknown
Includes :
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Contact Material :
Copper
Features :
Coupling Nut
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Connector Type :
Circular, Plug
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
MIL Conformance :
yes
Plating - Body :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26ME26AA
Circular, Plug Composite CABLE NICKEL PLATED 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26ME26AA Overview
D38999/26ME26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26ME26AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/26ME26AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT