D38999/26ME26AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ME26AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Size, MIL :
E
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
HTS Code :
Number of Contacts :
26
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Silver
Coupling Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Body Material :
Composite
Number of Positions :
26
Mounting Type :
CABLE
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Features :
Coupling Nut
Connector Type :
Circular, Plug
Mounting Feature :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Material Flammability Rating :
Plating - Body :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Type :
For Male Pins
Published :
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Includes :
Orientation :
A
IEC Conformance :
Shell Size :
E
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26ME26AA
Circular, Plug Composite CABLE NICKEL PLATED 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26ME26AA Overview
D38999/26ME26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26ME26AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/26ME26AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT