D38999/26ME26AA
Mfr.Part #
D38999/26ME26AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ME26AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating - Body :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
26
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Size :
E
Includes :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Circular, Plug
DIN Conformance :
No
Published :
Mixed Contacts :
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Empty Shell :
yes
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
E
Filter Feature :
Body Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Features :
Coupling Nut
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
CABLE
Backshell Type :
Solid
Contact Size :
20
Mounting Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26ME26AA
Circular, Plug Composite CABLE NICKEL PLATED 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26ME26AA Overview
D38999/26ME26AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26ME26AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/26ME26AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT