D38999/26MD19SNL
Mfr.Part #
D38999/26MD19SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19SNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composite
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Nickel
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
D
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD19SNL
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26MD19SNL Overview
D38999/26MD19SNL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19SNL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19SNL Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT