D38999/26MD19SN-UTHST3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SN-UTHST3
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
19
Backshell Material, Plating :
Metal
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink, Self Locking, Shielding Device
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD19SN-UTHST3 Overview
D38999/26MD19SN-UTHST3 Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SN-UTHST3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SN-UTHST3 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER