D38999/26MD19SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD19SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19SNLC Overview
D38999/26MD19SNLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SNLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SNLC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT