D38999/26MD19SN
Mfr.Part #
D38999/26MD19SN
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Lead Free :
Lead Free
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD19SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded