D38999/26MD19SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
No
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Termination :
Crimp
Published :
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
19
Datasheets
D38999/26MD19SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD19SE Overview
D38999/26MD19SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER