D38999/26MD19SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Published :
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD19SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19SD Overview
D38999/26MD19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER