D38999/26MD19SD
Mfr.Part #
D38999/26MD19SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Bulk
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Shielded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MD19SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19SD Overview
D38999/26MD19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER