D38999/26MD19SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD19SD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19SD Overview
D38999/26MD19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER