D38999/26MD19SC-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD19SC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
19
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging (In-Line)
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
CABLE
Crimp
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD19SC-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19SC-LC Overview
D38999/26MD19SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT