D38999/26MD19SC
Mfr.Part #
D38999/26MD19SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
15-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
Threaded
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Composite
Contact Finish - Mating :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD19SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19SC Overview
D38999/26MD19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER