D38999/26MD19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
15-19
Shell Size, MIL :
D
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Published :
2008
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MD19SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19SB Overview
D38999/26MD19SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER