D38999/26MD19SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
CABLE
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2006
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
D
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Body Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
19
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Type :
For Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
19
Length :
31.34mm
Orientation :
A
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19SA-LC Overview
D38999/26MD19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT