D38999/26MD19SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD19SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 SKT PLUG
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Composite
Body Material :
Composite
Contact Size :
20
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
15-19
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
19
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
CABLE
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2006
Length :
31.34mm
Datasheets
D38999/26MD19SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD19SA-LC Overview
D38999/26MD19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT