D38999/26MD19SA
Mfr.Part #
D38999/26MD19SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-C-38999
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Gender :
Datasheets
D38999/26MD19SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19SA Overview
D38999/26MD19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER