D38999/26MD19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-C-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
19
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MD19SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded