D38999/26MD19PN
Mfr.Part #
D38999/26MD19PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19PN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
15-19
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Gender :
D
MIL Conformance :
yes
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/26MD19PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD19PN Overview
D38999/26MD19PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER