D38999/26MD19PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Gender :
Male
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
19
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
19
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MD19PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD19PE Overview
D38999/26MD19PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER