D38999/26MD19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Shell Material :
Composite
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
19
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Color :
Silver
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD19PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19PD Overview
D38999/26MD19PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER