D38999/26MD19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19PD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26MD19PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19PD Overview
D38999/26MD19PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER