D38999/26MD19PD
Mfr.Part #
D38999/26MD19PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
19
Color :
Silver
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26MD19PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD19PD Overview
D38999/26MD19PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER