D38999/26MD19PC
Mfr.Part #
D38999/26MD19PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Environment Resistant
Gender :
Male
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gold
Contact Style :
Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Length :
31.34mm
Published :
2008
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
15-19
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26MD19PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD19PC Overview
D38999/26MD19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD19PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER