D38999/26MD19PB
Mfr.Part #
D38999/26MD19PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
19
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MD19PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD19PB Overview
D38999/26MD19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER