D38999/26MD19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD19PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD19PA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
19
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26MD19PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD19PA Overview
D38999/26MD19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD19PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER